PREP GIRLS SWIMMING: Baraboo ties for third at Warrior Invitational
PREP GIRLS SWIMMING | WARRIOR INVITATIONAL

PREP GIRLS SWIMMING: Baraboo ties for third at Warrior Invitational

  • 0
{{featured_button_text}}
Emily Bradley

Baraboo's Emily Bradley swims the 500-yard freestyle during an Oct. 1 home meet against Beaver Dam.

The Baraboo prep girls swimming team finished in the middle of the pack at Saturday’s Warrior Invitational in Waunakee.

The Thunderbirds scored 469 points to tie Stoughton for third in the seven-team meet at Waunakee High School, trailing Waunakee (562) and Monona Grove (489).

Baraboo got off to a fast start, winning two of the day’s first three events. Natalie Gneiser, Ella Lohr, Mattie Letendre and Anna Balfanz teamed up to take the first event, finishing the 200-yard medley relay in 1 minute, 54.43 seconds.

Lohr (1:09.56) and Gneiser (1:12.10) were the first two swimmers to the wall in the 100 breaststroke, the third event of the day.

Baraboo continued to pick up points despite not winning any of the final 11 events.

Lohr (1:00.08) and Letendre (1:02.83) took second and third in the 100 butterfly, finishing behind Waunakee’s Abi Schmeiser (1:00.08).

Gneiser (1:03.47), Letendre (1:03.48) and Balfanz (1:03.85) placed third through fifth in the 100 backstroke, which Monona Grove’s Morgan Heilman won in 1:02.66.

Other top-10 individual finishes for the T-Bids came from Naomi Pelland (fourth, :27.05) and Balfanz (ninth, :27.74) in the 50 freestyle; Pelland (fifth, :59.66) and Clare Stuczynski (10th, 1:07.14) in the 100 freestyle; Ellie Hennessy in the 100 breaststroke (sixth, 1:18.91); Emily Bradley in the 500 freestyle (seventh, 6:11.43); Alexis Weyenberg (eighth, 2:19.47) in the 200 freestyle; Ayla School in the 50 backstroke (10th, :36.58) and Rachel Laux (eighth, :36.81) in the 50 breaststroke.

Pelland, Laux, Hennessy and Balfanz added a fourth-place finish in the 200 freestyle relay (1:50.66), while Pelland, Gneiser, Letendre and Lohr took fourth in the 400 freestyle relay (3:57.06).

The T-Birds will host a Badger North Conference dual meet Tuesday against Sauk Prairie.

Team scores — Waunakee 562, Monona Grove 489, Stoughton 469, Baraboo 469, Lodi 259, River Valley/Richland Center 252, Onalaska co-op 239.

200 medley relay: 1, Baraboo (Gneiser, Lohr, Letendre, Balfanz), 1:54.43; 2, Waunakee, 1:54.91; 3, Monona Grove, 1:59.60. 50 butterfly — 1, Schiger, St, :28.85; 2, O’Malley, MG, :28.89; 3, Presny, Lo, :28.95. 100 breaststroke: Lohr, B, 1:09.56; 2, Gneiser, B, 1:12.10; 3, Puls, Lo, 1:14.54. 200 freestyle: 1, Bormett, St, 1:58.84; 2, Schmeiser, W, 1:59.00; 3, Back, MG, 2:05.16. 200 freestyle relay: 1, Waunakee (Rosenkvist, Ryniak, Sautebin, Blitz), 1:45.29; 2, Stoughton, 1:47.03; 3, Monona Grove, 1:50.65. 50 backstroke: 1, Heilman, MG, 29.71; 2, Sautebin, W, 29.90; 3, Schipper, St, 30.37. 100 freestyle: 1, Back, MG, 56.81; 2, Borroughs, St, 57.95; 3, Presny, L, 58.82. 300 freestyle relay: 1, Stoughton (Schaefer, Schigur, Borroughs, Bormett), 2:49.37; 2, Waunakee, 2:50. 96; 3, Monona Grove, 2:53.90. 100 butterfly: 1, Schmeiser, W, 1:00.08; 2, Lohr, B, 1:02.31; 3, Letendre, B, 1:02.83. 50 freestyle: 1, Borroughs, St, 25.81; 2, Blitz, W, 26.72; 3, Talbert, St, 27.03. 500 freestyle: 1, Ryniak, W, 5:40.81; 2, Maxfield, W, 5:42.13; 3, Regan, St, 5:45.70. 100 backstroke: 1, Heilman, Mg, 1:02.66; 2, Graf, W, 1:03.00; 3, Gneiser, B, 1:03.47. 50 breaststroke: 1, Wallace, W, 32.71; 2, Puls, L, 34.49; 3, Bormett, St, 35.13. 400 freestyle relay: 1, Waunakee (Blitz, Sautebin, Wallace, Schmeiser), 3:50.22; 2, Stoughton, 3:53.50; 3, Monona Grove, 3:54.26.

Be the first to know

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Related to this story

Most Popular

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

News Alert

Breaking News